Standardy ochrony dzieci
STANDARDY OCHRONY DZIECI W DUSZPASTERSTWIE PARAFII ŚWIĘTEGO STANISŁAWA KOSTKI W WASILKOWIE
- 1. Weryfikujemy i edukujemy osoby pracujące
z dziećmi w naszej parafii; - 2. Stosujemy zasady chroniące dzieci;
- 3. Natychmiast reagujemy na oskarżenia lub niewłaściwe zachowanie;
- 4. Zapewniamy opiekę i pomoc osobom skrzywdzonym;
- 5. Uczymy dzieci jak chronić siebie i swoje granice;
- 6. Stosujemy działania prewencyjne;
- 7. Dbamy o rozwój bezpiecznego środowiska naszej parafii.
1. Weryfikujemy i edukujemy osoby pracujące z dziećmi w naszej parafii
- Pamiętamy, że do obowiązków proboszcza należy wdrażanie w życie standardów ochrony.
- Przed nawiązaniem stosunku pracy lub przed dopuszczeniem osoby do współpracy z parafią oraz innej działalności (np. wolontariackiej), związanej
z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań́ przez dzieci, lub z opieką nad nimi proboszcz uzyskuje od tej osoby informację z Krajowego Rejestru Karnego zgodnie z odpowiednimi przepisami prawa. - Nie dopuszczamy do współpracy osób, które nie przejdą weryfikacji i nie przedłożą wymaganych dokumentów.
- Wszystkie osoby, które w naszej parafii mają powierzone przez proboszcza zadania dotyczące współpracy i opieki nad dziećmi uczestniczą w szkoleniach
i spotkaniach mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa dzieci.
2. Stosujemy zasady chroniące dzieci
- W swoich działaniach kierujemy się z roztropnością̨ i wrażliwością̨ ewangeliczną.
- Wszelkich oddziaływań wychowawczych zawsze dokonujemy z poszanowaniem woli rodziców bądź prawnych opiekunów.
- Wszystkie spotkania z dziećmi na terenie parafii są organizowane w miejscach oficjalnych, ogólnodostępnych i do tego przygotowanych.
- Nie przebywamy z dzieckiem sam na sam w warunkach odizolowanych.
- Jeżeli dobro dziecka wymaga indywidualnego spotkania, odbywa się ono po powiadomieniu rodziców i w bezpiecznych nieodizolowanych warunkach.
To znaczy spotkanie odbywa się w warunkach transparentnych (np. przeszklone lub uchylone drzwi pomieszczenia, które nie mogą być zamknięte na klucz,
w obecności innych osób w pobliżu). - Nie spotykamy się z dziećmi w późnych godzinach wieczornych (po godz. 20.00 lub nocą).
- Dzieci nie mogą przebywać w parafialnych pomieszczeniach mieszkalnych bez opieki rodzica lub opiekuna prawnego.
- Dzieci nie towarzyszą duszpasterzom w miejscach lub w sprawach niezwiązanych ze sprawowaniem posługi lub formacją.
- Dzieci zawsze pozostają pod opieką osoby dorosłej. Podczas pełnienia funkcji wychowawczych opiekunowie nie mogą pozostawać pod wpływem alkoholu lub substancji psychoaktywnych.
- Dzieci na terenie parafii nie mogą przebywać pod wyłączną opieką innego dziecka.
- Jeśli spotkania formacyjne, odbywają się w domach wybranych rodzin, również muszą być przeprowadzane w grupie, nigdy indywidualnie.
- Nie przewozimy dzieci prywatnymi samochodami, zwłaszcza w pojedynkę̨, bez wiedzy i wyraźnej zgody rodziców lub opiekunów prawnych.
- Każdy przypadek przemocy fizycznej, psychicznej (emocjonalnej) czy seksualnej pomiędzy dziećmi wymaga natychmiastowej reakcji ze strony opiekunów.
- Wszystkie formy zorganizowanego czasu, a w sposób szczególny wypoczynku dzieci są przez nas realizowane zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa;
- Nasz parafia, nie zapewnia dzieciom dostępu do Internetu,
ZACHOWANIA NIEDOZWOLONE WOBEC MAŁOLETNICH
- Niedozwolone jest stosowanie przemocy fizycznej oraz psychicznej, takiej jak: poniżanie, upokarzanie, ośmieszanie, dokuczanie, szykanowane, znęcanie się itp., zarówno w bezpośrednich kontaktach, jak i za pośrednictwem mediów społecznościowych.
- Dzieciom nie wolno robić zdjęć lub filmować bez ich zgody. Nie wolno upubliczniać zdjęć, filmów z udziałem dzieci bez pisemnej zgody ich rodziców lub opiekunów prawnych, z wyjątkiem zdjęć dużych grup
w miejscach publicznych. - Nie wolno dotykać dzieci wbrew ich woli ani w sposób nieadekwatny do relacji duszpasterskich lub wychowawczych. W szczególności:
- Niedozwolone są wszelkie formy okazywania niechcianej czułości;
- Niedozwolone jest dotykanie piersi, pośladków, genitaliów i ich okolic (choćby przez bieliznę lub odzież);
- Niedozwolone są pocałunki;
- Niedozwolone są mocne i zamykające uściski, uniemożliwiające przerwanie kontaktu;
- Niedozwolone jest klepanie po pośladkach, udach, kolanach, głowie;
- Niedozwolone jest łaskotanie lub mocowanie się w dużej bliskości cielesnej;
- Niedozwolone są masaże;
- Niedozwolone jest sadzanie na kolanach;
- Niedozwolone jest kładzenie się lub spanie obok;
- Niedozwolone jest ocieranie się;
- Niedozwolone jest używanie wulgaryzmów.
3. Natychmiast reagujemy na oskarżenia lub niewłaściwe zachowanie
- W przypadkach podejrzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu małoletniego w tym stosowania przemocy fizycznej bądź seksualnej, gdy sprawcą jest osoba dorosła lub dziecko, należy zgłosić ten fakt zgodnie z prawem do organów ścigania oraz do delegata naszej parafii którym jest o. Łukasz Wysocki SJ e-mail wysocki@jezuici.pl który natychmiast podejmuje procedurę przewidzianą w tym wypadku przez prawo oraz informuje o tym proboszcza.
- Gdy sprawa dotyczy niewłaściwego zachowania osób świeckich pomagających
w parafii bądź wolontariuszy, o sprawie należy natychmiast powiadomić delegata, który podejmuje odpowiednie działania i sporządza prawem wymagane dokumenty. - Jeśli sprawa dotyczy niewłaściwych zachowań dzieci wobec siebie nawzajem, należy niezwłocznie zawiadomić rodziców dzieci i wraz z nimi podjąć odpowiednie działania.
- Każda informacja o niewłaściwym zachowaniu powinna być traktowana poważnie, gdyż jest działaniem prewencyjnym i jest dokumentowana w przyjęty
w parafii sposób. - Jeśli jakakolwiek osoba dorosła zaangażowana w pracę duszpasterską w parafii dowie się od dziecka, że doświadcza ono przemocy, automatycznie ma obowiązek zastosowania się do art. 304 k.p.k. mówiącego o tym, że każdy, kto dowie się
o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu, ma społeczny obowiązek zawiadomić o tym prokuratora lub policję. - Wszelkie zdarzenia zagrażające dobru małoletniego są dokumentowane za pomocą odpowiedniej notatki służbowej.
- Dokumentacja jest przechowywana Domu Ojców Jezuitów w Białymstoku przy
ul. Południowej 31, w sposób spełniający wymagania odpowiednich przepisów prawa i ujawniana wyłącznie w oparciu o te przepisy.
4. Zapewniamy opiekę i pomoc osobom skrzywdzonym
- Każda osoba, która mówi o doświadczanej przez siebie krzywdzie, jest przez nas przyjęta z szacunkiem i uważnie wysłuchana bez względu na to gdzie, kiedy i przez kogo została skrzywdzona.
- Osoba skrzywdzona otrzymuje od nas informację o możliwych formach pomocy, z której może skorzystać na terenie parafii lub poza nią.
- W sytuacji, gdy osoba wskazana jako sprawca jest kapłanem lub inną osobą zaangażowaną w parafii, jak najszybciej zapewniamy bezpieczeństwo osobie skrzywdzonej (np. przez niedopuszczanie do niej osoby wskazanej lub podejrzanej o krzywdę). Następnie udzielamy jej pomocy, jakiej potrzebuje.
- Troska duszpasterska wobec osoby skrzywdzonej i jej bliskich polega przede wszystkim na życzliwym wysłuchaniu i pomocy w odbudowaniu jej więzi z Bogiem i zaufania do Kościoła. Organizowana jest w porozumieniu z diecezjalnym duszpasterzem ds. pomocy duchowej osobom skrzywdzonym.
- Stosujemy zasady ustalania planu wsparcia małoletniego po ujawnieniu krzywdzenia określone przez KEP oraz Fundację Dajemy Dzieciom Siłę.
- Jeśli osobą skrzywdzoną jest dziecko, pomoc powinna otrzymać również jego rodzina.
- Parafianie powinni być we właściwy sposób poinformowani o tym, co się wydarzyło oraz otrzymać stosowną pomoc. Należy przy tym zachować zasadę ochrony dobrego imienia osoby skrzywdzonej.
- Wszelkie działania i uzyskane informacje objęte są zasadą poufności, ale osoby skrzywdzonej nie wolno zobowiązywać do zachowania tajemnicy.
5. Uczymy dzieci jak chronić siebie
i swoje granice
- Za zgodą rodziców i w porozumieniu z nimi edukujemy dzieci by zapobiegać sytuacjom sprzyjającym wykorzystaniu. Szkolenia lub warsztaty, prowadzą osoby odpowiednio do tego przygotowane. Powinny one obejmować formację dzieci do reagowania poprzez asertywne zachowanie oraz informowanie odpowiednich osób dorosłych w sytuacjach, w których są świadkami lub doświadczają od dorosłych albo innych dzieci jakiejkolwiek krzywdy takiej jak np.:
- pozostawianie dzieci bez opieki;
- okazywanie niechcianej czułości;
- próby nawiązywania kontaktu w miejscach odosobnionych;
- epatowanie nagością;
- przekraczanie granic nienaruszalności cielesnej;
- zbyt intensywne dążenie do osobistego kontaktu;
- infantylne zachowania opiekunów;
- prowokacja i wciąganie w sytuacje dwuznaczne;
- prezentowanie nieodpowiednich i wulgarnych treści (zwłaszcza materiałów o charakterze erotycznym, pornograficznym, obrazujących przemoc lub w inny sposób przyczyniających się do dyskomfortu);
- nadmierne i indywidualne obdarowywanie prezentami i inne formy faworyzowania;
- brak empatii i wrażliwości na potrzeby dzieci;
- proponowanie, używanie alkoholu lub środków psychoaktywnych itp. lub bycie pod ich wpływem.
6. Stosujemy działania prewencyjne
- Robimy wszystko by posiadać potrzebną wiedzę na temat ochrony dzieci i osób bezbronnych przed przemocą i dzielić się nią z rodzicami i dziećmi. W tym celu organizujemy szkolenia na temat ochrony dzieci.
- Wszyscy współpracownicy i wolontariusze w parafii otrzymują potrzebną im wiedzę o standardach przyjętych i obowiązujących w parafii. Szkolenie prowadzi delegat odpowiedzialny w parafii za prewencję.
- Wszyscy współpracownicy i wolontariusze w parafii dodatkowo otrzymują potrzebną wiedzę dotyczącą:
-
- rodzajów przemocy (w tym przemocy rówieśniczej);
- rozpoznawania oznak przemocy (w tym wykorzystania seksualnego);
- strategii działania sprawców przemocy (w tym przemocy seksualnej);
- rozmowy z dzieckiem/nastolatkiem/osobą bezbronną na temat krzywdy;
- zagrożeń i ochrony przed szkodliwymi treściami w Internecie;
- innych zaleceń obowiązujących w naszej parafii.
- Proboszcz parafii powołuje Zespół ds. Prewencji. W jego skład wchodzą: osoba odpowiedzialna za standardy ochrony dzieci, osoba zaufana oraz osoba odpowiedzialna za interwencję.
- Osoba odpowiedzialna za standardy troszczy się o to, aby standardy były w parafii znane, wdrażane i przestrzegane. Co roku dokonuje się ich przeglądu i aktualizacji.
- Osoby powyższe tworzą wraz z proboszczem Zespół ds. Prewencji i ściśle z sobą współpracują.
7. Dbamy o rozwój bezpiecznego środowiska naszej parafii
- Wszyscy mający kontakt z dziećmi oraz będący duszpasterzami
i współpracownikami parafii:
- czuwamy nad własną dojrzałością emocjonalną, psychiczną i duchową;
- staramy się o dobór żywo wierzących, rzetelnych, zweryfikowanych
i odpowiednio przeszkolonych osób do pełnienia funkcji animatorów, wychowawców itd.; - wspieramy dzieci w ich rozwoju ku dojrzałości;
- dbamy o respektowanie zasad kultury (wobec dzieci i między nimi);
- czuwamy nad równym traktowaniem wszystkich dzieci, z uwzględnieniem ich szczególnych potrzeb i osobistych uwarunkowań;
- dbamy o przestrzeganie prawa do nienaruszalności cielesnej i prywatności;
- organizujemy działania duszpasterskie wyłącznie w miejscach bezpiecznych;
- utrzymujemy możliwie żywy i transparentny kontakt z rodzicami dzieci;
- dbamy o przestrzeganie zasad prywatności i ochrony wizerunku oraz danych osobowych dzieci.
Wasilków, dnia 14 sierpnia 2024 r.
Proboszcz
o. Aleksander Jacyniak SJ
*Standarty opracowana w oparciu o Wzór standardów ochrony dzieci w Kościele katolickim w Polsce, Centrum Ochrony Dziecka, Kraków 2024.